Získejte zářivý úsměv s přípravky na bělení zubů

Pomůžeme vám se starostmi jako jak na bílé zuby, jak vybělit zuby doma, jak se zbavit zápachu z úst, jak na zdravý chrup.

Rizika při bělení zubů

Bělení zubů je v poslední době mezi lidmi stále oblíbenější. Je však třeba si uvědomit, že v průběhu bělení mohou nastat různé nežádoucí reakce, ale také to, že ne vždy se dostaví slibovaný efekt. Bělení zubů se provádí pouze u zubů zdravých. Bělit by se v žádném případě neměly zuby poškozené, s narušenou sklovinou, s kazy, s narušenými dásněmi či krčky. Bělení se nedoporučuje také těhotným nebo kojícím ženám a mladistvým pod 16 let. Počítat musíte také s tím, že plomby, korunky ani umělé zuby vybělit nejde.

Pro zamezení vzniku nežádoucího zabarvení zubů musíte v první řadě začít u sebe. Přestaňte kouřit, dodržujte zásady správné ústní hygieny, omezte působení vnějších faktorů, jako např. pití čaje nebo kávy, častou konzumaci čokolády, cukrovinek, kyselých jídel, přibarvovaných nápojů, sojových omáček a jiných dochucovadel. Začněte používat žvýkačky bez cukru.

Na trhu je v dnešní době nepřeberné množství bělících zubních past. Všeobecně se dá říci, že čím vyšší je cena výrobku, tím lepší účinek bude mít. Určitě však nezapomeňte zaměřit svou pozornost na přiložené informační letáky, ve kterých se dočtete, jaké látky tyto pasty obsahují. Uvědomte si, že většina takovýchto bělících zubních past dokáže pouze udržet Vaše aktuální zabarvení zubní skloviny, nikoli však vylepšit.

Většina bělících zubních gelů funguje na bázi roztoku peroxidu, a to v různých koncentracích. Nebezpečným může být v tomto případě nesprávná doba působení. Patnáctiprocentní roztok můžete nechat na zubech déle než třeba roztok třicetiprocentní. Velké riziko také představuje poleptání roztokem okolí zubů a dásní nebo poškození zubní skloviny. V důsledku toho může vzniknout zánět dásní. Bělící proces se nedoporučuje u jedinců s obnaženými zubními krčky, při krvácení nebo paradentóze.

V průběhu bělení se může vyskytnout zvýšená citlivost zubů, pálení dásní, trnutí zubů nebo jejich zdrsnění. Tyto příznaky jsou však pouze přechodné a po skončení bělící kůry vymizí. Použít můžete také speciální zubní pastu, která riziko vzniku přecitlivění zubů omezí. V případě větších problémů proces bělení přerušte a poraďte se se svým zubním lékařem.

Po absolvování zákroku bělení zubů se nesmí hodinu jíst, pít ani kouřit. Dalších 14 dní je nutné dodržovat tzv. bílou dietu – tzn. nekonzumovat potraviny a nápoje s vysokou koncentrací barviv (červené víno, káva, čaj, čokoláda, obarvené limonády a džusy, citrusy atd.), aby se zabránilo opětovnému zabarvení zubů, než proces bělení doběhne. Je třeba dbát na řádnou ústní hygienu. Vhodné je použití speciálních bělících prostředků pro udržení bělosti zubů.

Zabarvení zubů je u každého člověka individuální. Proto se také liší možnosti vybělení zubů. Někdy nemá bělení téměř žádné viditelné výsledky. Výsledný efekt a doba jeho trvání závisí na dodržování ústní hygieny, následném konzumování potravin a nápojů, které zabarvují zubní sklovinu a také na výchozím zabarvení zubní skloviny. I přes dodržení veškerých doporučených praktik se však barva skloviny po nějaké době navrací opět k normálu. Je tudíž potřeba zákrok bělení zubů v individuálním časovém rozmezí znovu zopakovat. Cena bělících procedur se pohybuje v rozmezí do 3 000 do 50 000 korun.



tipy pro zdraví