Získejte zářivý úsměv s přípravky na bělení zubů

Pomůžeme vám se starostmi jako jak na bílé zuby, jak vybělit zuby doma, jak se zbavit zápachu z úst, jak na zdravý chrup.

Bělení zubů laserem

Naše zuby dosahují v průběhu života určitého zabarvení. Vliv na to má především genetika, špatná ústní hygiena a působení vnějších faktorů, jako např. pití čaje nebo kávy, kouření, častá konzumace sojové omáčky a jiných dochucovadel.

Novinkou mezi metodami bělení zubů je v současné době bělení pomocí laseru. Jde o osvědčenou, šetrnou a rychlou metodu získání bílého úsměvu. Laserem lze vybělit buď pouze zuby přední, nebo ty, které jsou viditelné při úsměvu, ale také zadní. Bělit by se naopak neměly zuby poškozené, s narušenou sklovinou, s kazy, s narušenými dásněmi či krčky ani umělé zuby. Bělení se nedoporučuje také těhotným ženám a mladistvým ve věku nižším než 16 let. Plomby a korunky taktéž nejde bělit.

Metoda bělení zubů pomocí laseru je velmi bezpečná, tzn. že nepoškozuje zubní sklovinu, protože neobsahuje abrazivní složky. Zdravotní rizika zákroku jsou téměř nulová. Zákrok je bezbolestný, rychlý a celkový konečný efekt se dostaví do 24 hodin od zákroku. Kromě vybělení zubů se laser využívá také k odstranění nežádoucích výrůstků na dásních, k léčbě aft a bolestivých jizev. Ve výjimečném případě se u citlivých jedinců může v průběhu bělení objevit bolestivost. Počet takovýchto případů je však minimální.

Zákrok spočívá v použití paprsku s vysokou intenzitou modrého světla. Pomocí speciálních optických procesů do těla nepronikají žádná škodlivá záření. Prvním krokem je návštěva lékaře, který zuby prohlédne a bělení schválí. Před samotným bělením se na zuby nanese speciální bělicí gel. Ten obsahuje peroxid vodíku, proto je třeba pečlivě zabránit kontaktu gelu s okolím zubů (dásněmi, rty). Dásně se pokrývají vrstvou pryskyřice, rty ochranným krémem. Intenzivně bělící látky gelu pronikají do zubní skloviny a reagují s usazenými barevnými skvrnami. Rozložením pigmentu dojde k zesvětlení zubu. Po nanesení gelu se zuby ozáří laserem nebo plazmovou lampou, čímž se urychlí působení gelu. Zhruba po 15 minutách se aplikuje druhá vrstva gelu a toto se opakuje přibližně třikrát až čtyřikrát. Celý zákrok trvá zhruba 60 až 90 minut. Bělením zubů pomocí laseru lze dosáhnout až o 5 odstínů bělejších zubů.

Po zákroku se nesmí hodinu jíst, pít ani kouřit. Dalších 14 dní je nutné dodržovat tzv. bílou dietu – tzn. nekonzumovat potraviny a nápoje s vysokou koncentrací barviv (červené víno, káva, čaj, čokoláda, obarvené limonády a džusy atd.), aby se zabránilo opětovnému zabarvení zubů, než proces bělení doběhne. Je třeba dbát na řádnou ústní hygienu. Vhodné je použití speciálních bělících prostředků pro udržení bělosti zubů.

Efekt zákroku závisí na dodržování ústní hygieny a konzumování potravin a nápojů, které zabarvují zubní sklovinu. Zpravidla však vybělení zubů pomocí laseru přetrvává 3 až 5 let. To je delší interval než u běžných bělících metod. Cena zákroku závisí na počtu bělených zubů. Vybělení jednoho zubu stojí přibližně 160 až 200 korun. I přes dodržení veškerých doporučených praktik se barva skloviny po nějaké době navrací opět k normálu. Je tudíž potřeba zákrok bělení zubů v individuálním časovém rozmezí znovu zopakovat.



tipy pro zdraví