Získejte zářivý úsměv s přípravky na bělení zubů

Pomůžeme vám se starostmi jako jak na bílé zuby, jak vybělit zuby doma, jak se zbavit zápachu z úst, jak na zdravý chrup.

Domácí bělení zubů

Ano, bělení zubů je dnes možné i v pohodlí vašeho domova. Nespočet bělících prostředků může efektivně pomoci právě vám s boji s tmavými nebo se žlutými zuby. Mnohdy stačí běžně dostupný prostředek na bělení zubů, např. White Pearl Whitening, aby se vám vrátil hezký sněhově bílý úsměv :-).

Většina z těchto produktů je postavena na účinku peroxidu vodíku, který se ve vyšších koncentracích používá v ordinacích, které se zabývají profesionálním bělením zubů. Rozdíl oproti domácímů bělení je pouze v dané koncentraci, která je u domácí procedury kolem 10%.

Předností běžně dostupných prostředků na bělení zubů je jejich velice nízká cena v porovnání s whiteningem od zubního specialisty. Cena těchto přípravků se pohybuje zhruba od 150,- do 1 000,-, což je nepochybně méně nakládné než aplikace u odborníka v řádu desítek tisíc korun. Další výhodou domácích prostředků na bělení zubů je jejich dostupnost. Všechny produkty dnes můžete koupit na internetu za nižší ceny, než jsou v lékárnách. Doporučuji bělící přípravky White Pearl, Aloe Ment, WP Smile.

V případě domácího bělení existuje i několik nevýhod. Považuji za důležité je zde také zmínit. Hlavní nepříjemností je, že nemáte dohled a názor od zubního specialisty, zda je právě vámi vybraný prostředek pro vás vhodný. Mám na mysli hlavně fakt, že ne všechny zuby se dají úspěšně vybělit. Například zažloutlé zuby je velice snadné přeměnit na zářivě bílé, nicméně tmavěbarevné (hnědé, šedé) zuby se bělí velice těžko. Je proto dobré se poradit s vaším zubním lékařem.

Bělení zubů je v poslední době velmi žádané. Dnes je možné proces bělení provádět přímo z pohodlí domova. Princip bělení spočívá v aplikaci oxidačního činidla na povrch zubů. Tak se odbourají barevné pigmenty a struktura zubů se opticky prosvětlí. Používají se roztoky peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu, a to jak při bělení v ordinaci lékaře, tak i při domácím bělení. Rozdíl je pouze v koncentraci tohoto roztoku. Při domácím bělení je totiž koncentrace nižší než při bělení zubním lékařem, a to přibližně 10%.

Bělící přípravky jsou volně dostupné v každé lékárně nebo drogerii. Klient si doma vytvaruje pryžové aplikátory tak, aby přesně kopírovaly zuby, do nich nanese bělící gel, přiloží na zuby a nechá přibližně 30 minut působit. Aplikaci opakuje 2 x denně. První výsledky jsou viditelné již za několik dní. Celkové bělení trvá 2-3 týdny v závislosti na způsobu a frekvenci bělení. Výsledky této metody jsou prakticky srovnatelné s výsledky dosaženými v případě ordinačního bělení. Někdy se v průběhu domácího bělení objevuje zvýšená citlivost zubů. Ta bývá však pouze přechodná a po skončení bělení opět vymizí. Výhodou domácího bělení zubů je nížší cena přípravků. Jejich cena se pohybuje od 150 do 1 000 korun. Další výhodou je jejich již zmiňovaná dostupnost. Na českém trhu se vyskytují přípravky White Pearl, Aloe Ment a WP Smile.

Další variantou domácího bělení zubů jsou bělicí zubní pasty. Ty obsahují částice perlitu, nebo silice. Jde tedy o abrazivní metodu bělení, při níž pasta jemně obrušuje usazeniny na zubech. Bělicí zubní pasta však nedokáže odbarvit pigmenty v zubu usazené. Výsledky bělení jsou tak bohužel poměrně neuspokojivé. Cena bělicích zubních past se pohybuje od 20 do 100 korun.

Další variantu představují bělicí pudry. Ty obsahují nízkou koncentraci účinné látky karbamid peroxid. Pudr je zapotřebí používat několikrát denně v průběhu až několika měsíců po sobě. V případě takto častého použití mohou dosáhnout určitého bělicího účinku. Většinou se však používají na udržení bělosti zubů po absolvování bělící kůry. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 200 až 400 korun.

K dostání jsou také bělicí proužky. Ty obsahují účinnou látku karbamid peroxid, většinou v koncentraci 10%. Používají se dvakrát denně na 30 minut. Jejich značnou nevýhodou je, že se proužek nedostane do mezizubních prostor a špatně se nalepuje na křivé zuby. Další nevýhodou je také jejich vysoká cena. Jedna sada proužků stojí zhruba 1 000 až 1 200 korun.

Nevýhodou domácího bělení je, že chybí dohled zubního lékaře, tzn. že klient nemá jistotu, zda je vybraný prostředek pro něj vhodný a zda se dostaví vididelné výsledky. Ne vždy se totiž podaří zuby úspěšně vybělit. U zažloutlých zubů to jde poměrně snadno, ovšem hnědé či šedé zuby se bělí velice těžko. Je proto dobré se i před domácím bělením poradit se zubním lékařem.

Doba, po kterou zuby vydrží vybělené, je závislá na stravovacích návycích klienta. Některým vybělení vydrží mnoho let. Avšak u kuřáků, častých konzumentů červeného vína, kávy nebo čaje dochází k opětovnému zažloutnutí. U těchto klientů se doporučuje bělicí kůru zhruba po 1 - 2 letech zopakovat. Domácí bělení zubů je v dnešní době bezpečnou metodou, při níž nedochází k poškození zubní skloviny. Jedinou nepříjemností může být již zmiňovaná přechodně zvýšená citlivost zubů. Po dobu bělení je proto vhodné nekonzumovat kyselá jídla a nápoje.



tipy pro zdraví